Płaszcz, podobnie jak buty, powinien być traktowany jako swego rodzaju inwestycja. W końcu będziemy po niego sięgać niemal każdego dnia, przez kilka miesięcy w roku. Warto więc od razu poszukać droższego modelu, ale i lepszego gatunkowo, który nie będzie wymagał wymiany po roku noszenia. Aby tak się stało, wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Jaki materiał najlepszy?

Za jakość płaszcza odpowiada przede wszystkim tkanina, z jakiej został on uszyty. Za najlepszy materiał uważa się wełnę dziewiczą – delikatną i przyjemną dla skóry, bo pochodzącą od młodych jagniąt, a także alpakę – najdroższą i najlepszą wełną na świecie. W każdym razie standardowa wełna jest tworzywem doskonale chroniącym przed niskimi temperaturami i dobrze odprowadzającym wilgoć. Im wyższą będzie miała wełna gramaturę, tym lepiej.

Poza tym jako tkanina naturalna nie elektryzuje się i pozwala skórze oddychać. Jednak znalezienie płaszcza z czystej wełny jest niezwykle trudne. Producenci wykorzystują pewne domieszki, aby zapewnić większą trwałość i większy komfort noszenia, gdyż zwykła wełna okazuje się szorstka dla skóry. Pamiętajmy jednak, że płaszcz dobry gatunkowy nie powinien zawierać więcej niż 20% domieszki materiałów syntetycznych, na które zwykle składa się poliester lub poliamid. Dlatego płaszcz zawierający 80% wełny i 20% poliamidu można już uznać za dobry jakościowo. Ceny takich płaszczy zaczynają się zwykle od 600 zł. Uważajmy natomiast na dodatek akrylu, który jest sztucznym substytutem wełny – szybko się mechaci i elektryzuje.

Sprawdź eleganckie płaszcze w Kodach Mody.

Jak krój wybrać?

Aby płaszcz był elegancki i ponadczasowy, konieczne jest dobranie do figury odpowiedniego fasonu. Pozwoli to zatuszować mankamenty sylwetki, a podkreślić jej atuty. Dlatego na przykład panie o figurze klepsydry będą się doskonale prezentowały w płaszczach jednorzędowych  z cięciem w talii lub paskiem. Powinny natomiast unikać kieszeni na piersiach i szerokich kołnierzy, które dodatkowo powiększą biust i górną partię ciała.

Kobiety o figurze jabłka, czyli z dużym biustem i brzuchem, najlepiej będą wyglądać w płaszczu typu oversize bądź w tzw. dyplomatce. Płaszcz o takim kroju powinien być zapinany na jeden guzik i mieć głęboki dekolt w kształcie litery V, co optycznie wyszczupli tułów.

Panie o figurze gruszki mają szerokie biodra i mały biust. Centymetrów w górnej partii ciała dodamy sobie, wybierając model z szerokim i fantazyjnym kołnierzem. Proporcje sylwetki wyrównają również pagony lub poduszki na ramionach.

Wykończenie płaszcza

Nie bez znaczenia jest również samo wykończenie płaszcza, dlatego warto zwrócić uwagę, czy podszewka została porządnie wszyta, a szwy starannie wykonane i czy nie wychodzą z nich jakieś nitki. Sprawdźmy też, czy guziki zostały odpowiednio przymocowane, a sam materiał się nie gniecie. Płaszcz nie może się też marszczyć, na przykład na plecach i w okolicy biustu. Tymczasem kobiety często kupują go jeszcze przed pełnią sezonu, mając na sobie jedynie cienki sweterek, więc, gdy później zachodzi konieczność założenia czegoś grubszego płaszcz okazuje się przyciasny.